Festiwal 7 Kultur

Festiwal 7 Kultur

Easily customize your share description with the Shindig theme!

Festiwal 7 Kultur – Jurgów 2022

Zapraszamy Państwa na kolejną, ósmą już edycję „Festiwalu Siedmiu Kultur”, która odbędzie się 2 października 2022 w Jurgowie, na styku Podhala i Spisza, a także na pograniczu Polski i Słowacji.


W programie widowisko muzyczne poprzedzone ciekawą debatą, którą rozpoczniemy wciąż aktualnym pytaniem o to, czym jest dla nas dzisiaj kultura ludowa: „Cepelia czy etno czyli co dalej z recepcją kultury ludowej w Polsce? Inspiracja czy konserwacja? Ocalanie czy używanie?”.


Podczas widowiska usłyszymy tradycyjną muzykę ludową oraz muzykę współczesną inspirowaną folklorem. Klasyka, jazz, elektronika oraz szeroko pojęta muzyka improwizowana będą przenikać muzykę tradycyjną.

Wszystko to odbędzie się na stacji narciarskiej Jurgów Ski, w Jurgowie, ul. Podokólne 1.


Na scenie spotkają się artyści o korzeniach polskich, spiskich, podhalańskich, żywieckich, a także bułgarskich i ukraińskich. Artyści Piwnicy świętego Norberta oraz zaproszeni goście.

Artyści oraz goście:

O godzinie 17.00 rozpocznie się debata pod hasłem: „Cepelia czy etno czyli co dalej z recepcją kultury ludowej w Polsce? Inspiracja czy konserwacja? Ocalanie czy używanie?”

W debacie udział wezmą:

Anna Mlekodaj – dr hab. nauk humanistycznych, prof. nadzw. Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej. Naukowo zajmuje się literaturą gwarową regionu Podtatrza w ujęciu kulturowym i językoznawczym.

Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, pieśniarka o bułgarskich korzeniach, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN oraz współzałożycielka i prezes Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego, koordynator Pracowni Muzyki Tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca.

Bartłomiej Koszarek – etnolog, regionalista, muzykant i działacz. Pochodzi z bukowiańskiej rodziny o silnych tradycjach w dziedzinach artystycznej twórczości ludowej. Od wielu lat związany z Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, a od 2009 roku pełni funkcję dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. 

Debatę poprowadzi Krzysztof Koehler – poeta, historyk literatury, krytyk literacki, eseista, scenarzysta i librecista. Profesor nauk humanistycznych.

O godzinie  18.00 rozpocznie się koncert, w którym udział wezmą:

Łada Gorpienko – wokal

Desisława Christozowa – wokal

Ewa Landowska – wokal

Weronika Grozdew-Kołacińska – wokal

Agnieszka Cudzich – wokal

Wiola Jakubiec – skrzypce, wokal

Dorotka Błaszczyńska-Mogilska – skrzypce, wokal

Weronika Błaszczyńska – skrzypce, wokal

Wiktoria Chorobik – altówka

Agata Jonczak – wiolonczela

Stefan Błaszczyński – flety, instrumenty perkusyjne, wokal

Dawid Czernik – skrzypce

Jakub Kluś – akordeon

Jasiek Kusek – fortepian

Oleg Dyyak – akordeon, instrumenty perkusyjne

Grzegorz Piętak – gitara basowa, kontrabas

Bohdan Lizoń – gitara elektryczna

Darek Bafeltowski – gitara akustyczna

Artur Malik – perkusja

Prowadzenie koncertu – Józef Górka

Partnerzy:

Festiwal Siedmiu Kultur – VIII edycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Etnopolska. Edycja 2022”

Wartość dofinansowania: 70 000 zł
Całkowita wartość zadania: 76 000 zł