Festiwal 7 Kultur

Festiwal 7 Kultur

Easily customize your share description with the Shindig theme!

Niesamowita Hanka Rybka na Festiwalu Siedmiu Kultur

Hanka Rybka wystąpi z zespołem 22 sierpnia w Jurgowie. Wszechstronna wokalistka, urodziła się i wychowała w rodzinie pielęgnującej tradycję i obyczaje ludowe, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie śpiewu solowego.

Dwukrotnie brała udział w warsztatach wokalnych w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu. Współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan. Zaśpiewała partię solową Jadwisi w operze „Jadwisia spod Regli” Juliana Reimschussla. Wspólnie z kapelą ”Zokopiany” Jana Karpiela-Bułecki nagrała płyty z muzyką góralską – „Nuty spod Hól” i „Ginie śniezek po Holach”. Już w trakcie studiów wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych w kraju i za granicą.

Jest laureatką wielu konkursów muzyki etno/folk: w tym V Konkursu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja” pod przewodnictwem Czesława Niemena – trzecia nagroda przez TV Polonia. W czerwcu 2002 roku Hanka Rybka reprezentowała Polskę na 25. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji. Nagrała płytę zatytułowaną ” I to, i to”. Album ten został doceniony przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była nominacja do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk 2004” w kategorii etno/folk. Koncertuje z kameralną Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. W maju 2006 roku Hanka Rybka wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago z udziałem The Paderewski Symphony Orchestra.

W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin’a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta „Early Reflections” wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje. Koncerty promujące płytę odbyły się w USA (LA – Hollywood, Nowy York), Niemczech (Berlin), Słowacji (Koszyce), Włoszech (Rzym, Sycylia, Mediolan, Verona, Ferrara, Catania), Francji (Paryż), Szwajcarii (Genewa) oraz Polsce (Zakopane, Kalisz, Kraków). W 2012 została zaproszona przez Petera Weissa do nowego niemiecko-polsko-portugalskiego projektu muzycznego: Jazzpool CRW – CANTUS. Trasa koncertowa odbyła się po Niemczech i Portugalii. Rok 2013 przyniósł kolejne koncerty z udziałem tych muzyków.